Šildymo sezono išlaidos 2022: Malkos, ar Briketai?

  • 2024-09-04
  • 10 min skaitymo
  • Read Icon 9238 perskaitymų

Prasidėjus šildymo sezonui bei artėjant Gruodžiui, dauguma lietuvių jau intensyviai kūrena savo pečiukus.

Tiesa, vertėtų paminėti, jog taip pat yra nemaža dalis žmonių, kurie šiuo metu naudojasi likusiu kuru iš praeito sezono ir dar tik ruošiasi pasirūpinti reikalingomis malkomis ar briketais šiam šildymo sezonui.

Tie, kurių namus apšildo kieto kuro katilai (medienos), turbūt svarsto, ką geriau pasirinkti – tradicines malkas, ar vis populiarėjančius briketus.

Šiame straipsnyje aptarsime abiejų kieto kuro rūšių privalumus bei trūkumus ir padėsime nuspręsti, kokio tipo kietasis kuras yra tinkamiausias jums. Pradėkime!

Ką jūsų pečiuje galima kūrenti, o ko – ne

Visų pirma aptarkime keletą pamatinių dalykų, kuriuos žinodami jūs save apsaugosite nuo didelių problemų žiemos viduryje.

Malkinis pečius – malkoms

Vertėtų paminėti, jog jeigu turite kieto kuro katilą (malkinį pečių), jame galėsite kūrenti tik atitinkamą kurą – medieną, bei medienos briketus.

Malkiniame pečiuje negalima kūrenti įvairių granulių (durpių, saulėgrąžų lukštų, šiaudų, ir taip toliau), o ypač anglių – dėl žymiai aukštesnės šio kuro degimo temperatūros jūs galite stipriai pakenkti visai šildymo sistemai.

Toks kuras yra skirtas kombinuotiems bei granuliniams katilams, kurie yra pritaikyti kitokiam degimo procesui.

Jeigu nesate tikri, kokiam tipui jūsų katilas priklauso (pavyzdžiui, jeigu savo būstą nuomojatės), susiraskite ant katilo užrašytą jo modelį bei būtinai patikrinkite, kokio tipo kuras jam yra tinkamas – taip apsaugosite ir savo šildymo sistemą, ir savo piniginę.

Svarbi informacija Vilniečiams!

Jei šildotės ne malkomis ar pjuvenų briketais, bet anglimi bei durpių briketais, ši informacija jums gali būti aktuali.

Nuo 2023 metų Birželio, Vilniaus savivaldybės gyventojams draudžiama šildytis anglies bei durpių produktais.

Kodėl?

Pagrindinė patvirtinto įstatymo priežastis – žymiai didesnis taršumas bei pavojus sveikatai.

Degdama, anglis išskiria 700 kartų daugiau sieros dioksido, nei mediena, kaip ir į aplinką išskleidžia 10 kartų daugiau metalų, 2 kartus daugiau toksiško azoto dioksido.

Šios medžiagos sukelia rūgštinius lietus, smogą, kvėpavimo takų ligas, neurologinius pažeidimus.

Kokios alternatyvos?

Jei norite nuo kitų metų išvengti iki 600€ siekiančių baudų, turite pakeisti kuro tipą, kurį naudojate.

Tam yra trys opcijos:

  • Prisijungti prie centrinio šildymo sistemos.
  • Naudoti kombinuotą/granulinį katilą, bei deginti saulėgrąžų lukštų, šiaudų ir pan. granules.
  • Deginti malkas arba pjuvenų briketus.

1. Malkos

Malkos, neabejotinai, yra pats populiariausias kietojo kuro tipas Lietuvoje.

Nesvarbu, ar perkate rąstus, supjaustytus rąstus (kalades), ar jau sukapotas ir paruoštas malkas – jeigu jau ilgą laiką šildotės kietu kuru, turbūt esate pratę ir prie malonaus malkų kvapo, o tuo pačiu ir prie kiekvienais metais truputį varginančio jų paruošimo žiemai (suskaldymo ir/ar sukrovimo) proceso.

Aptarkime malkų gamybos procesą bei jų ypatybes, kurias žino toli gražu ne kiekvienas kietuoju kuru besišildantis lietuvis.

Malkų gamybos procesas

Dauguma žmonių klaidingai mano, jog malkos paprasčiausiai yra supjaustytas medis. Iš tiesų, ką tik nupjauto medžio kūrenti toli gražu negalima – ,,gyvos” malkos yra labai drėgnos, tad jos ne tik skleidžia žymiai mažiau šilumos, bet ir išskiria nemažai kondensato, galinčio pakenkti jūsų krosniai.

1 Žingsnis

Nukertamas medis

Visų pirma, gyvas medis yra nukertamas bei sukraunami rąstai. Šie rąstai yra parduodami pigesne kaina tiems, kurie patys nori pasiruošti savo malkas, arba perdirbami toliau – paruošiami kūrenimui.

2 Žingsnis

Sukapojamos malkos

Rąstai supjaustomi į kalades, o šios – sukapojamos į malkas. Vertėtų priminti, jog ,,šviežių” malkų dar negalima deginti – jų drėgmė siekia net 40%.

3 Žingsnis

Malkų džiovinimas

Galiausiai, malkos yra sukraunamos į sausą laikymo vietą bei džiovinamos. Jos yra džiovinamos bent keletą mėnesių – per tiek laiko malkos praranda perteklinę drėgmę bei tampa tinkamos kūrenimui. Išdžiuvusi mediena yra kaitresnė, ji nėra linkusi užgesti, be to, joje dvigubai mažiau drėgmės – apie 20-22%.

Paskutinis žingsnis

Galiausiai, išdžiuvusios malkos yra paruoštos pardavimui – jos yra sukraunamos į sunkvežimius iš išvežiojamos klientams. Vertėtų paminėti, jog šviežios malkos yra apie trečdaliu pigesnės, nei jau paruoštos, tačiau primename, jog šviežias malkas būtina bent keletą mėnesių (4 – 6 mėn.) džiovinti – ne bet kur, o gerai nuo drėgmės apsaugotoje malkinėje.

Kitas ypatumas yra tas, jog skirtingo medžio malkos turi skirtingas degimo savybes. Pavyzdžiui, uosis, ąžuolas bei beržas degs žymiai kaitriau nei eglė ar liepa.

Privalumai

Pradėkime nuo malkų teikiamų privalumų:

  • Mažesnė šildymo kaina.

Visų pirma, malkos yra ganėtinai pigesnės, jas lyginant su medienos briketais. Taip yra dėl paprastesnio jų gamybos proceso bei atlaidžių laikymo sąlygų, jas lyginant su briketais (apie tai – truputį vėliau). Dažniausiai, malkos bus apie 20 – 30% pigesnės, jų kainą lyginant su medienos briketais.

  • Malonus kvapas.

Priklausomai nuo pasirinktos medienos, kurendami savo namus jūs galėsite mėgautis maloniu medžio kvapu, kuris daugumai žmonių, užaugusių name, gali sukelti švelnią nostalgiją.

  • Paprastesnis sandėliavimas.

Galų gale, malkas sandėliuoti yra žymiai paprasčiau, nes jos nebijo drėgmės kaip briketai. Tai reiškia, jog užtenka, kad jūsų malkinė turėtų stogą bei malkas apsaugotų nuo tiesioginių kritulių, ir tiek.

Tai ganėtinai supaprastina kuro laikymą žiemą – ypač tiems, kurių malkinės nėra itin sandarios (iš visų pusių sienų).

Trūkumai

Žinoma, viskas, kas turi privalumų, dažniausiai turi ir trūkumų. Aptarkime pagrindinius dalykus, dėl kurių vis mažiau žmonių Lietuvoje renkasi būtent malkas, o ne briketus:

    Malkų trūkumai

  • Ne tokios kaitrios.

    Visų pirma, malkos yra drėgnesnės už briketus (priklausomai nuo džiovinimo, malkos turi apie 20 – 25% drėgmės, o briketai – vos 10%), o tuo pačiu – ir ne tokios kaitrios.

    Tai reiškia, jog jums reikės sukūrenti daugiau malkų, norint išgauti tiek pat šilumos, kiek iš briketų. Dėl žymiai besiskiriančio kaitrumo netruksite pastebėti ir kūrenimo potyrio skirtumų – kūrenant briketais krosnį turėsite ,,aptarnauti” žymiai rečiau.

  • Užima daugiau vietos.

    Dėl nemažo kaitrumo bei drėgmės skirtumo, o taip pat ir dėl to, jog net tarp tobulai sudėliotų malkų visados bus nemažai oro tarpų, malkos visados užims žymiai daugiau vietos, nei briketai.

    Tai yra svarbus aspektas tiems, kurie neturi daug vietos savo kurui – pavyzdžiui tiems, kurie kietąjį kurą planuoja laikyti savo namuose ar nedideliame sandėliuke.

  • Daugiau fizinio darbo.

    Tie, kurie savo pečių yra kūrenę malkomis, turbūt puikiai žino, jog šio tipo kietasis kuras reikalauja daug fizinio darbo. Jeigu esate pirkę rąstus, turbūt žinote, jog juos tenka supjaustyti į kalades, tada tas kalades sukapoti, o galų gale – visą tą milžinišką malkų krūvą gražiai sukrauti į malkinę ir pasirūpinti, jog jos gerai išdžiūtų.

    Būtinybė tampytis su malkomis gali gerokai nuvarginti fiziškai, o jeigu pats nenorite ar negalite malkų paruošti žiemai, jums teks samdytis žmones, kurie tai padarytų už jus – tai gali žymiai paveikti bendrą jūsų malkų kainą.

2. Briketai

Aptarėme tradicinį kietąjį kurą – malkas, o dabar pakalbėkime apie vis populiarėjančius medienos briketus. Nors abu gaminiai, iš esmės, yra sudaryti iš medienos, briketai savo kilme ganėtinai stipriai skiriasi nuo malkų.

Aptarkime briketų gamybos procesą, jiems būdingus privalumus bei trūkumus.

Briketų gamybos procesas

Briketai – plytos arba cilindro formos gaminys, pagamintas iš stipriai suspaustų medienos pjuvenų. Briketų gamyba atrodo maždaug taip:

1 Žingsnis

Surinkimas

Jau minėjome, jog briketai yra gaminami iš pjuvenų – po medžio supjaustymo likusios pjuvenos yra surenkamos tolimesniam apdirbimui.

2 Žingsnis

Nužievinimas ir džiovinimas

Kitas žingsnis – nužievinimas. Medžių žievė nėra tinkama briketams gaminti, tad ji yra pašalinama.

Nužievintos pjuvenos tada yra itin gerai išdžiovinamos – šio proceso metu džiuvenų drėgmė krenta iki 10%.

Paskutinis žingsnis

Galiausiai, išdžiovintos pjuvenos yra suspaudžiamos į gerai žinomus briketus, naudojantis specialiu presu.

Vertėtų paminėti, jog kaip ir malkos, taip ir briketai gali būti gimę iš skirtingos medienos – kai kurie briketai yra pagaminti tik iš tam tikro medžio (ąžuolo ar beržo), kiti briketai gali būti padaryti iš maišytų pjuvenų.

Briketai dažniausiai yra parduodami paletėmis – po 960 kg. Paletėse dažniausiai yra 96 atskirai supakuoti maišeliai po 10 kg briketų – jie yra paruošti kūrenimui ir jų džiovinti ar ,,skaldyti” nereikia.

Briketų kainos

Vertėtų paminėti, jog nors ir briketų kainos skiriasi, už vieną paletę galite ruoštis sumokėti apie 140 – 160 eurų.

Privalumai

Kaip ir su malkomis, taip ir su briketais – pradėkime nuo visus mus dominančių privalumų. Iš tiesų, briketai gali pasiūlyti gan neblogų sąvybių, juos lyginant su malkomis:

  • Kompaktiškumas.

Briketai yra itin kompaktiški. Dėl savo plytos formos, tvarkingai sudėti jie tarpusavyje nepalieka jokių oro tarpų, tad užima itin mažai vietos.

  • Reikalauja mažiau fizinio darbo.

Kitas briketų privalumas yra tas, jog briketai jau yra visiškai paruošti – jie ne tik yra išdžiovinti bei jų nereikia smulkinti, tačiau jie taip pat jau yra gražiai sukrauti ant palečių. 

Jeigu turite tinkamą įvažiavimą į savo malkinę, jums net nereiks nusipirktų briketų perkrauti – tiesiog paprašykite, jog briketų vežėjas rankiniu keltuvu paletes suvežtų į malkinę, ir viskas!

  • Didesnis kaitrumas bei tolygus degimas.

Minėjome, jog briketai yra žymiai sausesni už malkas. Tai reiškia, jog briketų santykinė šiluminė kaina yra mažesnė, be to, jie taip pat ir dega ilgiau, tad jums savo kieto kuro pečiumi reiks rūpintis žymiai rečiau.

  • Tolygi kokybė.

Taip pat vertėtų paminėti, jog briketams yra būdingas tolygumas. Briketų pardavėjai neretai nurodo savo briketų tyrimų duomenis (kaitrumą, kaloringumą, drėgnumą, ir panašiai), tad jūs galėsite džiaugtis tolygia kokybe.

Trūkumai

Aptarkime keletą briketams būdingų trūkumų, dėl kurių kai kuriems žmonėms šio tipo kietasis kuras nebus tinkamas.

    Briketų trūkumai

  • Jautrūs drėgmei.

    Minėjome, jog briketai, iš esmės, yra stipriai suspaustos pjuvenos. Tai reiškia, jog patekus drėgmei į briketus, šie paprasčiausiai sutrupės (grynąja šio žodžio prasme). Tai yra itin didelis trūkumas tiems, kurie neturi labai sausos malkinės, kurioje galėtų laikyti savo kietąjį kurą.

    Laimei, briketai yra supakuojami į neperšlampamus maišelius – tai labai padeda juos apsaugoti nuo išorinės drėgmės.

  • Ne tokie ,,jaukūs”.

    Kai kuriems medienos briketai gali pasirodyti ne itin jaukūs, mat jie neturi malonaus medienos kvapo, kurį turi dauguma malkų.

  • Didesnė kaina.

    Galų gale, briketai taip pat yra truputį brangesni už malkas. Nors ir šių dviejų kietojo kuro tipų kaina ganėtinai skiriasi, dėl žymiai didesnio kaitringumo briketai itin sumažina realų kainų skirtumą.

    Nors už briketus sumokėsite daugiau, jūs galėsite džiaugtis šiltesniais namais bei patogesniu šildymu.

Kurį kurą pasirinkti?

Kaip ir su visais kitais sprendimais, tinkamiausias kietojo kuro tipas priklauso nuo jūsų poreikių, bei jūsų subjektyvios situacijos.

Jei turite sandarią kietojo kuro laikymo vietą, norite mažiau ,,tampytis” ir patirti patogesnį kūrenimo potyrį, mes siūlome išbandyti briketus.

Kita vertus, jeigu jūsų galimybės laikyti kietąjį kurą sandariai yra ribotos, taip pat jums patinka malonus medienos kvapas, o fiziškai padirbėti jūs nebijote, galbūt malkos yra tas kuras, kuris jums tiks labiausiai.

Išbandykite abu

Jei nesate tikri, kokio tipo kietasis kuras jums yra tinkamiausias, mes patariame išbandyti abu – įsigyti truputį malkų bei truputį briketų bei paeiliui abu išbandyti.

Taip greitai savo rankomis suprasite pagrindinius šių kietojo kuro tipų skirtumus ir galėsite patys nuspręsti, kokio tipo kuris yra priimtinesnis būtent jums. Sėkmės!

Ar šis straipsnis buvo naudingas?

1 iš 3 mano, jog straipsnis naudingas

Finansų ekspertas, Financer.com Lietuva atstovas nuo 2019 metų, dirbęs kartu su tokiais portalais, kaip Delfi, TV3, Lrytas. A. Šilanskas yra parašęs daugiau nei 250 straipsnių investavimo, protingo skolinimosi, bei kitomis finansų valdymo temomis.

Pasidalinti per
Read Icon 9238 perskaitymų

Naršykite mūsų rubrikose